Методи Методиев: В действителност мина 8 юли и това беше една знакова дата, защото от тази дата стана ясно, че България има една необратима принадлежност към западните ценности, към западните цивилизации и към развитите европейски държави, а именно това са държавите от еврозоната. Оттук нататък предстои още много работа, която е свързана най-вече по два основни канала. Първият канал е свързан с това да се приключи самата техническа подготовка на държавата, на държавните структури, на администрацията и на бизнеса по отношение на подготовката за влизане в еврозоната. Тук това, което мога да кажа, е, че на последния Координационен съвет за подготовка на еврото, който имахме, стана ясно от докладване на колегите от Министерството на електронното управление, че държавната администрация в много голяма степен, над 90%, вече е готова за предприемане на за приемане на еврото. Това се отнася за нейните IT системи и изобщо всякакъв вид информационни и счетоводни системи, които са свързани с безпроблемната работа на държавната администрация. От тази гледна точка, ние имаме една много голяма степен на готовност. В същия дебат и в същата тема имахме и представителите на Националното сдружение на общините на този координационен съвет. Те също докладваха степента на готовност и по отношение на общинската администрация. Там също се върви с едни ускорени темпове, така че да може още есента - до края на месец септември и началото на месец октомври всичките системи на държавната администрация и на местните власти да бъдат приведени в готовност, така че да могат да работят с граждани, пък и вътре да могат да комуникират. Законът за въвеждане на еврото казва, че тези системи трябва да бъдат адаптирани за работа с еврото три месеца преди въвеждането на еврото, което е края на края на септември - началото на октомври. Това е единият канал на работа, по който всъщност трябва да работи държавата. Бизнесът също работи в тази посока. Имаме много добра комуникация с бизнеса по линия на различните работни групи, които са част от Координационния съвет за подготовка на еврото. Така че там нещата също се развиват с едни нормални работни темпове и той също ще бъде готов за началото на 2026 година.
Другата голяма тема, по която се работи в контекста на подготовката, е комуникационната кампания и информационната кампания, която трябва да се разгърне в нейната пълнота през следващите месеци. В много аспекти трябва да се каже, че през последните повече от половин година се свърши страшно много работа, която все още не може да бъде видяна от гражданите. Всъщност това е работа, която е по подготовката. Различни видове обществени поръчки бяха подготвени, разписани и публикувани, така че държавата спазва законодателството, което е свързано със Закона за обществените поръчки. Ние не можем да прескочим процеси, не можем да прескочим различни етапи.
Все пак и правителството е от 16 януари, за тези изминали месеци беше свършена доста работа, която е зад сцена, ако мога да кажа. Очакваме оттук нататък да може да се разгърне кампанията и самите граждани, и обществото да могат вече да станат бенефициенти на тази кампания и да получат достоверна и своевременна информация. Както знаете, и в нашата комуникационна стратегия имаме предвидени редица събития по всичките големи градове, по линия на NUTS 6-те големи региона ще бъдат обиколени, 28-те големи града в България. Ще имаме още десетки събития в по-малките градове. Информационни дни, ще има и конференции. Така че оттук нататък през следващите шест месеца ще бъде разгърната кампанията, както и по отношение на дигиталната кампания, така и по отношение на кампанията, която не е свързана със социалните мрежи, тоест различни видове брошури. Ще успеем, вярвам, да достигнем до всички граждани и всички потребители.
За съжаление, това, което се вижда, е, че особено в малките населени места дезинформацията и откровено казано манипулацията по отношение на навлизането на единната валута, на еврото, от първи януари. В много висока степен е разгърната тази дезинформационна кампания. Така че ние, нашата цел е наистина да информираме хората в най-малките населени места по различни видове канали, съответно различните видове групи, като се почне от пенсионерите - през пощите, през вестниците, с брошури, с информационни материали. Така също ще обхванем и уязвимите групи от хората тук. Работим много тясно с колегите от социалното министерство и от всичките агенции, които са в ресора на социалния министър, така че наистина да може да разпространим кампанията в най-големия спектър на потребители.
Въпрос: Какъв ще остане курсът лев-евро дори след първи януари 2026 г.?
Методи Методиев: Да, това беше един от един от митовете, който сериозно витаеше в българското общество, че курсът ще бъде някакъв различен. То беше ясно още от много време насам. Влизането на България във валутен борд, влизането във Валутен механизъм II и в Банковия съюз. Безпроблемното изпълнение на този критерии в рамките на тези две години, в който бяхме в Валутно-курсов механизъм без никакво напрежение по отношение на валутния курс. Така че за нас, експертите, нямаше никакво съмнение какъв ще бъде курсът. Това е курсът, който беше гласуван на 8 юли, а именно курсът, който всички познаваме от вече 28 години – 1,95583 лева за 1 евро.
Въпрос: Ще загубим ли суверенитета си, като губим българският лев?
Методи Методиев: Не, не мисля, че ще загубим суверенитет. Аз лично смятам, че, използвайки евро монетите и евро валутата, на която на обратната страна ще бъдат същите символи, които към момента използваме в българския лев, само че вече ще бъдат използвани от около 350 милиона потребители, граждани и бизнеси в Европа. Даже напротив, за мен суверенитетът ще бъде още повече подплатен, защото това е един инструмент, с който, влизайки в еврозоната, имайки глас при взимането на решения, по-скоро това ще подкрепи нашия суверенитет, ще даде още една устойчивост по отношение на взимането на решения и по отношение на чуването на българския глас, когато се взимат решения, средносрочни и дългосрочни, за бъдещето на еврозоната.
Въпрос: Казахте глас. Много спекулации има обаче по тази тема. България ще прави ли сама бюджета си и оттук нататък?
Методи Методиев: Естествено, естествено, никой не може да отнеме правото на инициативност на изпълнителната власт за подготовка и внасяне на бюджета. Никой не може да отнеме правомощията и функциите по Конституция на българския парламент да дискутира и да приема българския бюджет.
Въпрос: Сега няколко практични съвета - първо към гражданите и потребителите относно банковите такси при смяната на валута и какво ще стане с левовите сметки.
Методи Методиев: Това, което мога да посъветвам потребителите, е да не бързат да обменят левовете си за евро преди първи януари, защото след това те ще могат да го направят без такси за първите 6 месеца в търговските банки и в пощите. Това, което даже и в момента се наблюдава, че някои от търговските банки започнаха да предлагат продукти, в които да приемат депозити също без такси за превалутиране и за поддържане на обмена между левове и евро. До края на годината със сигурност на българските граждани ще им трябват и спестяванията, и кешът, който имат в наличност, за да могат да се разплащат. Така че няма никакви основания да се бърза с превалутирането. Тук това, което е важно да се каже, е, че по-скоро в някакъв момент тези пари, които няма да им трябват като наличност в брой, просто трябва да ги внесат в търговските банки, с които всеки един гражданин работи и те ще бъдат автоматично и безплатно превалутирани на първи януари 2026 г.
Въпрос: Докога плащанията ще бъдат в левове и в евро?
Методи Методиев: Законодателят е предвидил това да се случи в рамките на един календарен месец и това ще бъде месец януари 2026 г.
Въпрос: Ще има ли достатъчно евро, особено в по-малките населени места, за да могат търговците да връщат и да превалутират?
Методи Методиев: Да, безспорно това ще бъде така. Има специални работни групи, в които участват и търговските банки, и Българската народна банка. Това, което мога да кажа, е, че голяма част от търговските банки работят с много модерни АТМ машини, които могат да поддържат достатъчно голямо количество паралелно както левове, така и евра. Така че няма да има никакъв проблем в този аспект. Това, което е важно да се отбележи тук, е, че до 1 януари 2026 г. ще стартира и този процес по заявки по отношение на търговците спрямо търговските банки какъв кеш ще им бъде необходим, така че да могат да оперират безпроблемно. В тази връзка бих приканил всички търговци да се свържат с оперираща банка, с която работят, и да мога да си направя тези предварителни заявки. Важно е да се каже също така, че системата ще работи по следния начин - БНБ ще зареждат търговските банки, търговските банки оттам нататък ще имат задължението да зареждат търговците, както и „Български пощи“, за да може целият процес да бъде възможно най-плавен и възможно най-безпроблемен по отношение на гражданите и на бизнеса.
Имаме специален интернет сайт, който се казва Еврото.бг. Там имаме една секция „Въпроси и отговори“ както за гражданите, така и за бизнеса. Приканвам всички ваши зрители, както граждани, така и бизнес, да влязат, да разгледат този сайт и ще получат цялата налична информация.
Двойното обозначаване на цените ще почне от 8 август и ще трае до края на 2026 г. Касовите бележки - накрая общата сума, крайната сума, ще бъде изписана в двете валути - в лева и в евро.
Моят съвет и към бизнеса, и към гражданите е, първо, да се информират най-вече от официалните източници. Това са Българската народна банка, Министерството на финансите и всички други институции, които работят по темата евро. Това е Комисията за защита на потребителите, Министерството на икономиката, социалното министерство - по отношение на договорите. Това, което е много важно да се каже, е, че въвеждането на еврото не задава необходимостта да се сменят трудовите договори. Това е нещо много важно. Също така и ние получаваме много запитвания.
По отношение на счетоводството - ясно е, че до края на 2025 година счетоводните документи се водят в български левове. След 1 януари 2026 г. се водят в евро. Годишните финансови отчети за 2025 г. съответно ще бъдат отново в лева.
Важно е да се информират от официалните източници и за това всъщност казвам, че на сайта еврото.бг могат да намерят цялата информация, включително и издадени от изпълнителната власт указания за това как да бъдат оформени и как да бъдат регистрирани техните баланси и счетоводни документи.
Въпрос: Много хора се притесняват от спекулата. Държавата ще успее ли да се справи, да овладее тези процеси?
Методи Методиев: Това са резонни притеснения на гражданите. Това е нещо, което ние, обследвайки всички държави членки, които през последните десетилетия са приели еврото, всъщност се вижда, че навсякъде част от търговците се опитват да действат, така да кажа, недобросъвестно спрямо потребителите. Има такива елементи и това не е конкретна българска специфика. И това нещо се случи и в Хърватия. Това нещо се случва и в другите държави. Важното е и това, което мога да уверя гражданите, че държавата ще вземе всички мерки, така че да бъдат рисковете, минимизирани до възможния минимум.
Методи Методиев: В действителност мина 8 юли и това беше една знакова дата, защото от тази дата стана ясно, че България има една необратима принадлежност към западните ценности, към западните цивилизации и към развитите европейски държави, а именно това са държавите от еврозоната. Оттук нататък предстои още много работа, която е свързана най-вече по два основни канала. Първият канал е свързан с това да се приключи самата техническа подготовка на държавата, на държавните структури, на администрацията и на бизнеса по отношение на подготовката за влизане в еврозоната. Тук това, което мога да кажа, е, че на последния Координационен съвет за подготовка на еврото, който имахме, стана ясно от докладване на колегите от Министерството на електронното управление, че държавната администрация в много голяма степен, над 90%, вече е готова за предприемане на за приемане на еврото. Това се отнася за нейните IT системи и изобщо всякакъв вид информационни и счетоводни системи, които са свързани с безпроблемната работа на държавната администрация. От тази гледна точка, ние имаме една много голяма степен на готовност. В същия дебат и в същата тема имахме и представителите на Националното сдружение на общините на този координационен съвет. Те също докладваха степента на готовност и по отношение на общинската администрация. Там също се върви с едни ускорени темпове, така че да може още есента - до края на месец септември и началото на месец октомври всичките системи на държавната администрация и на местните власти да бъдат приведени в готовност, така че да могат да работят с граждани, пък и вътре да могат да комуникират. Законът за въвеждане на еврото казва, че тези системи трябва да бъдат адаптирани за работа с еврото три месеца преди въвеждането на еврото, което е края на края на септември - началото на октомври. Това е единият канал на работа, по който всъщност трябва да работи държавата. Бизнесът също работи в тази посока. Имаме много добра комуникация с бизнеса по линия на различните работни групи, които са част от Координационния съвет за подготовка на еврото. Така че там нещата също се развиват с едни нормални работни темпове и той също ще бъде готов за началото на 2026 година.
Другата голяма тема, по която се работи в контекста на подготовката, е комуникационната кампания и информационната кампания, която трябва да се разгърне в нейната пълнота през следващите месеци. В много аспекти трябва да се каже, че през последните повече от половин година се свърши страшно много работа, която все още не може да бъде видяна от гражданите. Всъщност това е работа, която е по подготовката. Различни видове обществени поръчки бяха подготвени, разписани и публикувани, така че държавата спазва законодателството, което е свързано със Закона за обществените поръчки. Ние не можем да прескочим процеси, не можем да прескочим различни етапи.
Все пак и правителството е от 16 януари, за тези изминали месеци беше свършена доста работа, която е зад сцена, ако мога да кажа. Очакваме оттук нататък да може да се разгърне кампанията и самите граждани, и обществото да могат вече да станат бенефициенти на тази кампания и да получат достоверна и своевременна информация. Както знаете, и в нашата комуникационна стратегия имаме предвидени редица събития по всичките големи градове, по линия на NUTS 6-те големи региона ще бъдат обиколени, 28-те големи града в България. Ще имаме още десетки събития в по-малките градове. Информационни дни, ще има и конференции. Така че оттук нататък през следващите шест месеца ще бъде разгърната кампанията, както и по отношение на дигиталната кампания, така и по отношение на кампанията, която не е свързана със социалните мрежи, тоест различни видове брошури. Ще успеем, вярвам, да достигнем до всички граждани и всички потребители.
За съжаление, това, което се вижда, е, че особено в малките населени места дезинформацията и откровено казано манипулацията по отношение на навлизането на единната валута, на еврото, от първи януари. В много висока степен е разгърната тази дезинформационна кампания. Така че ние, нашата цел е наистина да информираме хората в най-малките населени места по различни видове канали, съответно различните видове групи, като се почне от пенсионерите - през пощите, през вестниците, с брошури, с информационни материали. Така също ще обхванем и уязвимите групи от хората тук. Работим много тясно с колегите от социалното министерство и от всичките агенции, които са в ресора на социалния министър, така че наистина да може да разпространим кампанията в най-големия спектър на потребители.
Въпрос: Какъв ще остане курсът лев-евро дори след първи януари 2026 г.?
Методи Методиев: Да, това беше един от един от митовете, който сериозно витаеше в българското общество, че курсът ще бъде някакъв различен. То беше ясно още от много време насам. Влизането на България във валутен борд, влизането във Валутен механизъм II и в Банковия съюз. Безпроблемното изпълнение на този критерии в рамките на тези две години, в който бяхме в Валутно-курсов механизъм без никакво напрежение по отношение на валутния курс. Така че за нас, експертите, нямаше никакво съмнение какъв ще бъде курсът. Това е курсът, който беше гласуван на 8 юли, а именно курсът, който всички познаваме от вече 28 години – 1,95583 лева за 1 евро.
Въпрос: Ще загубим ли суверенитета си, като губим българският лев?
Методи Методиев: Не, не мисля, че ще загубим суверенитет. Аз лично смятам, че, използвайки евро монетите и евро валутата, на която на обратната страна ще бъдат същите символи, които към момента използваме в българския лев, само че вече ще бъдат използвани от около 350 милиона потребители, граждани и бизнеси в Европа. Даже напротив, за мен суверенитетът ще бъде още повече подплатен, защото това е един инструмент, с който, влизайки в еврозоната, имайки глас при взимането на решения, по-скоро това ще подкрепи нашия суверенитет, ще даде още една устойчивост по отношение на взимането на решения и по отношение на чуването на българския глас, когато се взимат решения, средносрочни и дългосрочни, за бъдещето на еврозоната.
Въпрос: Казахте глас. Много спекулации има обаче по тази тема. България ще прави ли сама бюджета си и оттук нататък?
Методи Методиев: Естествено, естествено, никой не може да отнеме правото на инициативност на изпълнителната власт за подготовка и внасяне на бюджета. Никой не може да отнеме правомощията и функциите по Конституция на българския парламент да дискутира и да приема българския бюджет.
Въпрос: Сега няколко практични съвета - първо към гражданите и потребителите относно банковите такси при смяната на валута и какво ще стане с левовите сметки.
Методи Методиев: Това, което мога да посъветвам потребителите, е да не бързат да обменят левовете си за евро преди първи януари, защото след това те ще могат да го направят без такси за първите 6 месеца в търговските банки и в пощите. Това, което даже и в момента се наблюдава, че някои от търговските банки започнаха да предлагат продукти, в които да приемат депозити също без такси за превалутиране и за поддържане на обмена между левове и евро. До края на годината със сигурност на българските граждани ще им трябват и спестяванията, и кешът, който имат в наличност, за да могат да се разплащат. Така че няма никакви основания да се бърза с превалутирането. Тук това, което е важно да се каже, е, че по-скоро в някакъв момент тези пари, които няма да им трябват като наличност в брой, просто трябва да ги внесат в търговските банки, с които всеки един гражданин работи и те ще бъдат автоматично и безплатно превалутирани на първи януари 2026 г.
Въпрос: Докога плащанията ще бъдат в левове и в евро?
Методи Методиев: Законодателят е предвидил това да се случи в рамките на един календарен месец и това ще бъде месец януари 2026 г.
Въпрос: Ще има ли достатъчно евро, особено в по-малките населени места, за да могат търговците да връщат и да превалутират?
Методи Методиев: Да, безспорно това ще бъде така. Има специални работни групи, в които участват и търговските банки, и Българската народна банка. Това, което мога да кажа, е, че голяма част от търговските банки работят с много модерни АТМ машини, които могат да поддържат достатъчно голямо количество паралелно както левове, така и евра. Така че няма да има никакъв проблем в този аспект. Това, което е важно да се отбележи тук, е, че до 1 януари 2026 г. ще стартира и този процес по заявки по отношение на търговците спрямо търговските банки какъв кеш ще им бъде необходим, така че да могат да оперират безпроблемно. В тази връзка бих приканил всички търговци да се свържат с оперираща банка, с която работят, и да мога да си направя тези предварителни заявки. Важно е да се каже също така, че системата ще работи по следния начин - БНБ ще зареждат търговските банки, търговските банки оттам нататък ще имат задължението да зареждат търговците, както и „Български пощи“, за да може целият процес да бъде възможно най-плавен и възможно най-безпроблемен по отношение на гражданите и на бизнеса.
Имаме специален интернет сайт, който се казва Еврото.бг. Там имаме една секция „Въпроси и отговори“ както за гражданите, така и за бизнеса. Приканвам всички ваши зрители, както граждани, така и бизнес, да влязат, да разгледат този сайт и ще получат цялата налична информация.
Двойното обозначаване на цените ще почне от 8 август и ще трае до края на 2026 г. Касовите бележки - накрая общата сума, крайната сума, ще бъде изписана в двете валути - в лева и в евро.
Моят съвет и към бизнеса, и към гражданите е, първо, да се информират най-вече от официалните източници. Това са Българската народна банка, Министерството на финансите и всички други институции, които работят по темата евро. Това е Комисията за защита на потребителите, Министерството на икономиката, социалното министерство - по отношение на договорите. Това, което е много важно да се каже, е, че въвеждането на еврото не задава необходимостта да се сменят трудовите договори. Това е нещо много важно. Също така и ние получаваме много запитвания.
По отношение на счетоводството - ясно е, че до края на 2025 година счетоводните документи се водят в български левове. След 1 януари 2026 г. се водят в евро. Годишните финансови отчети за 2025 г. съответно ще бъдат отново в лева.
Важно е да се информират от официалните източници и за това всъщност казвам, че на сайта еврото.бг могат да намерят цялата информация, включително и издадени от изпълнителната власт указания за това как да бъдат оформени и как да бъдат регистрирани техните баланси и счетоводни документи.
Въпрос: Много хора се притесняват от спекулата. Държавата ще успее ли да се справи, да овладее тези процеси?
Методи Методиев: Това са резонни притеснения на гражданите. Това е нещо, което ние, обследвайки всички държави членки, които през последните десетилетия са приели еврото, всъщност се вижда, че навсякъде част от търговците се опитват да действат, така да кажа, недобросъвестно спрямо потребителите. Има такива елементи и това не е конкретна българска специфика. И това нещо се случи и в Хърватия. Това нещо се случва и в другите държави. Важното е и това, което мога да уверя гражданите, че държавата ще вземе всички мерки, така че да бъдат рисковете, минимизирани до възможния минимум.