В очакване на конвергентните доклади на Европейската централна банка и Европейската комисия за приемане в страната ни в еврозоната протича интензивен подготвителен процес. Така например Министерството на електронното управление създаде един много полезен инструмент, който следи готовността на всички информационни системи в публичния сектор и степента им на адаптация за работа с евро. Правителството предприема необходимите действия да бъдат спазени нормативните срокове за въвеждане на еврото в България и към момента около 82% от общо над 500 институции и над 2000 информационни системи са декларирали интензивна работа по процеса на подготовка за работа с евро. Това каза заместник-министърът на финансите Методи Методиев по време на дискусионната среща на тема „Как ще се отрази еврозоната на бъдещето на младите хора в България?“, организирана от Икономическия и социален съвет (ИСС) на Република България по повод на Деня на Европа.
Събитието е част от Комуникационната кампания за въвеждане на еврото в Република България и събра на едно място представители на държавата, бизнеса, синдикатите и различни младежки организации.
Заместник-министър Методиев допълни, че предстои още много усилена работа, в която ще бъдат обединени усилията на всички български институции.
Председателят на ИСС Зорница Русинова заяви, че общата позиция на българския бизнес, синдикати и граждански организации е, че еврозоната винаги е била приоритетна. „Това е последната стъпка, която трябва да извървим, за да станем пълноправни членове на всички функциониращи механизми на ЕС и в частта с вземането на решения“, допълни още тя.
Подуправителят на БНБ Петър Чобанов допълни, че чрез еврозоната се дава възможност за допълнително развитие и за увеличаване на доходите. Тя е възможност, която трябва за използваме, за да разширим мащаба на икономиката и за привличане на инвестиции.
„Работниците са „За“ еврото. Ние смятаме, че ползите от присъединяването към еврозоната са по много линии – например ръст на доходите, повишаване на кредитния рейтинг, преструктуриране на секторите с по-висока добавена стойност и много други. Проследяването на ръста на заплатите на държавите, които са се присъединили към еврозоната, е достатъчно красноречив. Така например номиналният ръст на заплатите в Латвия е 80%, в Естония е 110%, а в Литва е 120% “, допълни Пламен Димитров, президент на Конфедерацията на независимите синдикати в България.
Представителите на бизнеса заявиха, че отдавна имат готовност за приемане на еврото и ползите от него са безспорни.
В рамките на дискусията бяха задавани различни въпроси, засягащи необходимостта от мерки за повишаване на финансовата грамотност сред младите, за по-голяма ангажираност в процесите и усилия за изграждане на доверие в институциите и Европейския съюз.